SONCAS
Nagroda za udaną przebudowę

Zamienili ruderę w pensjonat

Hopferówka należąca do przedsiębiorstwa Soncas zdobyła wyróżnienie w konkursie budowlanym „Platynowe wiertło".

Od lat budynek wzniesiony tuż obok szpitala uzdrowiskowego „Gryf" stał bezużytecznie i niszczał. Poprzedni właściciel - Uzdrowisko Połczyn SA - nie miał pieniędzy na remont i nawet już dawno by go rozebrał, gdyby nie sprzeciw konserwatora zabytków. Obiekt nie jest wprawdzie aż tak stary (liczy sobie około 90 lat), ale ma ciekawą architekturę. Przedstawiał jednak żałosny widok. Zanosiło się na to, że prędzej, czy póĽniej sam się w końcu zawali.

Zostały tylko ściany

Jerzy Chodubski, właściciel firmy Soncas przyznaje, że początkowo żałował tego, że kupił budynek od uzdrowiska. Przez dwa lata nie miał pomysłu, jak go zagospodarować. Doszedł do wniosku, że w Połczynie tylko przyjmowanie turystów i kuracjuszy ma sens, zatem postanowił urządzić w nim pensjonat. Remont trwał ponad sześć miesięcy. - Sam nie wiedziałem, na co się porywam - mówi Chodubski. - Tu zostały tylko gołe ściany przeżarte przez wilgoć. Udało się to wyremontować dzięki ogromnej pracy mojej załogi. To zgrany i sprawdzony zespół ludzi.
Autorem projektu przebudowy oraz wystroju wnętrz i kolorystyki elewacji jest Wojciech Bal ze Szczecina. Hopferówka odnowiona według jego koncepcji w niczym nie przypomina już rudery, którą była jeszcze nie tak dawno. Pensjonat uruchomiono wiosną ubiegłego roku. Natychmiast zapełnił się kuracjuszami. Do Połczyna chętnie przyjeżdżają na kurację Niemcy i to do nich głównie kierowana jest oferta Hopferówki. Ale nie brakuje wśród gości także Włochów i Polaków. Obiekt dysponuje 33 miejscami noclegowymi w 17 pokojach, kawiarenką (właśnie rozpoczęła się jej rozbudowa), pokojem do masaży suchych i magnetroniku. - Nie nastawiamy się jednak na zabiegi - mówi właściciel. - Łatwiej je kupić w uzdrowisku. Organizujemy natomiast imprezy, grille, wycieczki po okolicy. Pracę tutaj znalazło dwanaście osób.

Docenili ich jurorzy

Konkurs „Platynowe wiertło" (zorganizowała go po raz ósmy firma Bosch) promuje firmy budowlane wykorzystujące nowatorskie koncepcje architektoniczne, nietuzinkowe i ciekawe rozwiązania konstrukcyjne oraz stosujące profesjonalne i estetyczne wykończenia i wystrój wnętrz. Od listopada 2003 r. komisja konkursowa powołana przez Boscha, składająca się ze specjalistów w dziedzinie budownictwa i architektury, oceniała zgłoszone do konkursu obiekty. Wyniki zostały ogłoszone podczas Targów Budownictwa „BUDMA 2004" w Poznaniu. Połczyński Soncas zdobył za Hopferówkę wyróżnienie w kategorii „przebudowy i modernizacje".

(geo)


                                       Fot. Grzegorz Szczepański
Jerzy Chodubski z dyplomem zdobytym w konkursie na tle wyróżnionej Hopferówki.


Fachowcy ocenią budynek
Z rudery zrobili pensjonat

Pensjonat „Hopferówka" otrzymał nominację do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku 2004".

Część budynku, w której teraz znajduje się restauracja, została wybudowana od podstaw i jest utrzymana w tym samym stylu, co cala „Hopferówka". Barman Daniel Wojnarowski obsługuje głównie niemieckich gości.
Pensjonat „Hopferówka" otrzymał nominację do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku 2004".
„Hopferówka" to niespełna stuletni budynek naprzeciwko zakładu lecznictwa uzdrowiskowego „Gryf". W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mieszkali tu pracownicy uzdrowiska, między innymi nieżyjący już Jerzy Hopfer, główny ekonomista firmy, od którego nazwiska powstała nazwa. Mieściło się tu również przez pewien czas przedszkole i biblioteka. Budynek przez kilkanaście ostatnich lat popadł w całkowitą ruinę. Od uzdrowiska kupił go w końcu Jerzy Chodubski, właściciel firmy „Soncas", wyremontował, dobudował utrzymaną w tym samym stylu kawiarnię i założył niewielki pensjonat na 33 miejsca. Znakomitą większość gości stanowią Niemcy.
„Soncas" otrzymał już tytuł „Modernizacja roku" za remont sanatorium „Irena" w 2002 roku (wtedy firma była wykonawcą prac; obiekt należy do uzdrowiska). „Hopferówka" natomiast zdobyła wyróżnienie w konkursie „Platynowe wiertło" organizowanym przez firmę „Bosch Elektronarzędzia" oraz tytuł laureata w konkursie „Inwestycja roku" Naczelnej Organizacji Technicznej w Koszalinie.
„Modernizacja roku" to konkurs, który ma na celu wyłonienie i nagrodzenie najlepszych, najciekawszych, najbardziej nowatorskich i funkcjonalnych inwestycji budowlanych oddanych do użytku w poprzednim roku. Są one oceniane aż w jedenastu różnych kategoriach, „Hopferówka" startuje wśród obiektów w branży turystycznej i hotelarskiej. - Każdy z budynków zakwalifikowanych do finału odwiedzi komisja składająca się z architektów, specjalistów budownictwa, pracowników naukowych wyższych uczelni technicznych - mówi Elwira Stefaniak z bydgoskiej firmy „Targi Pomorskie" organizującej konkurs. - Ocenią oni obiekt zarówno pod względem rozwiązań technicznych, jak i estetyki i ogólnego wrażenia. Przyzna tylko jedną główną nagrodę w każdej kategorii. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

Grzegorz Szczepański

 

2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008

 
  Prawie jak w Qingdao

Jak co roku lipcowe zmagania załóg Pucharu Polski Jachtów Kabinowych o mistrzowskie tytuły były połączone z tradycyjnymi Regatami o Błękitną Wstęgę ...
                                            >>>
 
     
 

Złoto po raz czwarty!

U wybrzeży Sopotu odbyły się w dniach 1-5 lipca mistrzostwa świata jachtów klasy Micro - Toyota 2008 Micro CIass World Championship.

                                            >>>

 
 

strona główna | o firmie | nagrody | realizacje | współpraca | sport | kontakt             

 
                        Copyright © Soncas 2008-2019