Soncas

2003

„Irena” nagrodzona

W ubiegły piątek na Zamku Królewskim w Warszawie rozdano nagrody i wyróżnienia w VII Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku” organizowanym przez Targi Pomorskie S.A i Stowarzyszenie Konserwatorów zabytków przy wsparciu Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego pod patronatem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Komisja konkursowa, której przewodniczył profesor Adam Podhorecki, odwiedziła kilkadziesiąt miejsc w Polsce i dokonała oceny ponad 300 zgłoszonych do konkursu prac.

Spośród nich, do szerokiego finału zakwalifikowano 64. Realizatorzy tych inwestycji zostali zaproszeni na Zamek Królewski.

– Ocena nie była łatwa i prosta – powiedział do w czasie wręczenia nagród Roman Pikuła, komisarz Konkursu. – Bo przecież najmniejszy nawet obiekt, kiedyś zniszczony, a dziś znów ładny i funkcjonalny, to dowód dbałości o narodowy majątek. To także dowód umiejętności podejmowania trudnych decyzji i mądrego wydawania pieniędzy przez inwestorów.

Wśród zaproszonych byli inwestorzy i realizatorzy z naszego województwa. Komisja konkursowa przyznawała tytuły Modernizacja Roku 2002 i wyróżnienia w dziesięciu kategoriach. W kategorii Obiekty Kultury, Sportu, Zdrowia i Rekreacji tytuł Modernizacja Roku 2002 otrzymała modernizacja bazy hotelowo-zabiegowej Zakładu Lecznictwa Uzdrowiskowego Irena w Połczynie Zdroju.
W starych murach uzdrowiska stworzono najnowocześniejszy w Polsce Zakład Przyrodoleczniczy – stwierdzono w uzasadnieniu. Pamiątkowe statuetki z godłem promocyjnym otrzymali: inwestor – Uzdrowisko Połczyn S.A., autor projektu – Wojciech Bal ze Szczecina i wykonawca firma Soncas z Połczyna Zdroju.

– Ta modernizacja stawia połczyńskie Uzdrowisko na czołowym miejscu w kraju – stwierdził wręczając statuetki Edward Szymański, minister z Kancelarii Prezydenta. – To również dowód na to, że nawet w tak trudnych dla uzdrowisk czasach, istnieje możliwość wprowadzania zmian zdecydowanie podwyższających standard usług.

Nagrodzony obiekt jest częścią składową Zakładu Irena Centrum.

– Gdy przystępowaliśmy do realizacji zadania niewielu wierzyło, że się uda – twierdzi Edward Sak, prezes Uzdrowiska. – My jednak widzieliśmy szansę, której nie wolno było zaprzepaścić.

Od pomysłu do realizacji droga była długa. Przede wszystkim trzeba było zdobyć środki na dość kosztowną realizację. Uzdrowisko chciało nie tylko uratować niszczejący zabytek, ale wyposażyć go w najnowocześniejsze urządzenia.

– Przekonywanie nieprzekonanych trwało długo – wspomina Edward Sak. – Ale warto było.

Dziś zmodernizowany obiekt jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce Zakładów Przyrodoleczniczych. Kuracjusze z Ireny korzystają z niego bez konieczności wychodzenia z bazy hotelowej. Dzięki temu system „łóżko-wanna-łóżko” już funkcjonuje we wszystkich zakładach uzdrowiska. Dostrzegła to także komisja konkursowa.

– Ulokowanie funkcji leczniczej w obiekcie zabytkowym to doskonały pomysł – twierdził w czasie uroczystości Janusz Mróz ze Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. – To idealne połączenie historii z nowoczesnością.

W przypadku modernizacji „Ireny” liczyło się również wykonanie.

– Po mistrzowsku w starych murach ulokowano nową funkcję – twierdził wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Wiesław Szymański. – To zasługa wykonawcy i nadzoru inwestorskiego. Dzięki temu stare wygląda jak nowe nic nie tracąc z wartości historycznej.

Firma Soncas z Połczyna Zdroju Jerzego Chodubskiego wykonywała wiele prac na rzecz Uzdrowiska Połczyn. Nagroda w tegorocznym konkursie jest świadectwem jakości jej działań.

Na zdjęciach:

  • Centrum – nagrodzony obiekt w całej krasie
  • Modernizacja roku 1 – Edward Sak, prezes Uzdrowiska Połczyn odbiera statuetkę z rąk ministra Edwarda Szymańskiego
  • Modernizacja roku 2 – statuetkę z rąk komisarza konkursu Romana Pikuły odbiera Jerzy Chodubski z firmy Soncas z Połczyna Zdroju

Tekst i fot.: Ryszard Bańka – Kurier Szczeciński18 grudzień 2003 r. (nr 246)

„Irena” robi wrażenie
Złoty kurort

NIEDAWNO w Zakładzie Lecznictwa Uzdrowiskowego prezes Uzdrowiska Połczyn SA Edward Sak odebrał z rąk przedstawiciela ogólnopolskiego dwutygodnika, „Profile” prestiżowe wyróżnienie „Złota Kielnia z Różą”.

– „Złota Kielnia z Różą” to drugie wyróżnienie za modernizację ZŁU Irena – poinformował Edward Sak, prezes Uzdrowiska. – Pierwsze otrzymaliśmy na Zamku Królewskim z rąk ministra z Kancelarii Prezydenta Edwarda Szamańskiego w Warszawie, gdzie w ogólnopolskim konkursie zdobyliśmy tytuł „Modernizacja Roku 2002″.

Kompleks hotelowy i Zakład Przyrodoleczniczy Ireny robią wrażenie.

Goście mieszkający i tu korzystający z zabiegów podkreślają wyjątkową dbałość w wykonaniu prac remontowych oraz znakomitą funkcjonalność obiektu. Można zaryzykować twierdzenie, że jest to jeden z najnowocześniejszych kompleksów lecznictwa w uzdrowiskach polskich.

Autorem pomysłu adaptacji istniejących pomieszczeń i nadbudowy jest Edward Sak, z zawodu inżynier budownictwa. Jego pomysł na desce kreślarskiej opracował architekt Wojciech Bal, a mistrzowskim wykonaniem popisała się firma Soncas z Połczyna Zdroju. „Złota Kielnia z Różą” jest kolejnym potwierdzeniem zasadności modernizacji i doskonałej jakości wykonania.