Soncas

2004


4.11.2004 r.

Zakończyli sezon

Na jeziorze Jamno w Mielnie rozegrano regaty żeglarskie z okazji zakończenia sezonu 2004 w okręgu koszalińskim. Do zawodów przystąpiło 58 żeglarzy, którzy rywalizowali w kilku klasach.

Organizatorem regat był Młodzieżowy Klub Regatowy Tramp Mielno/Koszalin, który znakomicie przygotował ostatnie w tym roku zawody. Regaty rozegrano podczas deszczowej aury, a dodatkowym utrudnieniem dla żeglarzy była mgła i porywisty wiatr. Atrakcją zawodów był start aktualnych mistrzów świata klasy Micro – Jerzego Chodubskiego z Połczyna Zdroju z załogą.

W klasach młodzieżowych kilka lokat w czołówce wywalczyli reprezentanci MKR Tramp. Okazali się oni bezkonkurencyjni w klasie Cadet, w komplecie zajmując stopnie podium. Triumfowała załoga Grzegorz Sokalski i Jakub Zeromski przed Zuzanna Laskowską i Hanną Świderską. Trzecie miejsce zajęli Konrad Kierzek i Szymon Arnold. W klasie Optymist zwyciężył Maciej Gendaszewski przed Michaelem Komarowskim – obaj Bałtyk Mielno. Na trzeciej pozycji uplasował się Mateusz Grużewski z MKR Tramp.

W innych klasach czołowe lokaty zajęli: jachty kabinowe profesjonalne – 1. Jerzy Chodubski (Połczyn Zdrój); jachty kabinowe turystyczne – 1. Marek Bryzek (MKR Tramp), 2, Artur Sylwestrzak (Szkolny Morski Klub Żeglarski Albatros Darłowo), 3. Andrzej Kierzek (MKR Tramp); DZ -1. Radek Grudzień (Politechnika Koszalińska), 2. Małgorzata Czerepaniak (Klub Morski Tramp); samotnicy – 1. Grzegorz Kosecki, 2. Marian Turowski, 3. Ryszard Tesmer (wszyscy KM Tramp); jachty otwartopokładowe – 1. Jerzy Grużewski (MKR Tramp).

– Po zakończeniu rywalizacji najlepsi żeglarze otrzymali puchary – powiedział sędzia główny regat i główny organizator Ryszard Bryzek. – Nagrody ufundował starosta Powiatu koszalińskiego Ryszard Osiowy. Ostatnim punktem programu pożegnania tegorocznego sezonu było uroczyste opuszczenie bandery w Klubie Morskim Tramp.

Wprawdzie kolejny sezon rozpocznie się dopiero wiosną, ale w swoim wystąpieniu komandor klubu Marek Rzemieniewski już zaprosił żeglarzy do udziału w regatach w przyszłym roku.

(mars)29.10.2004 r.

Mistrzowie świata w Mielnie

W sobotę (30 października) o godzinie 11 na przystani Klubu Morskiego Tramp w Mielnie nastąpi start do regat żeglarskich. Swój udział zapowiedziała załoga Jerzego Chodubskiego – aktualni mistrzowie świata w klasie Micro.

Regaty zakończenia sezonu 2004 zostaną rozegrane w różnych klasach, między innymi Optymist i Cadet. Odbędzie się również wyścig dla „samotników”. Organizatorem regat jest Młodzieżowy Klub Żeglarski Tramp Mielno/Koszalin, a sędzią głównym zawodów będzie Ryszard Bryzek.

Około godziny 15.15 nastąpi podsumowanie rywalizacji i wręczenie nagród oraz upominków. Następnie odbędzie się uroczyste .zakończenie sezonu żeglarskiego 2004 w okręgu koszalińskim.
Również w sobotę o godzinie 10.30 na przystani Klubu Morskiego Tramp przy ul. Chrobrego w Mielnie rozpocznie się spotkanie szkoleniowe instruktorów Żeglarstwa z okręgu koszalińskiego.

(wok)14.10.2004 r.

Pożeglowali po sukces

Załoga jachtu „Soncas Pol 77″ odniosła kolejne zwycięstwo – tym razem na Międzynarodowych Mistrzostwach Austrii w klasie „micro”.

Pokonanie konkurentów nie poszło łatwo. Połczyńscy żeglarze wygrali wprawdzie dwa pierwsze wyścigi, ale w kolejnych zajęli trzecie i czwarte miejsca. W końcowej klasyfikacji załogi „POL 77″ i austriackiego „AUT 49″ miały taką samą liczbę punktów. Soncas zwyciężył dlatego, że miał na koncie dwa wygrane wyścigi, podczas gdy Austriacy tylko jeden.

Załoga „Soncas POL 77″ zdobyła już między innymi mistrzostwo świata oraz puchar Europy.

(geo)17.09.2004 r.

Żeglarscy mistrzowie

Połczyn Zdrój może pochwalić się prawdziwymi mistrzami – mowa o załodze żeglarskiej, która zwyciężyła w tegorocznych 28. Mistrzostwach Świata w klasie micro w Belgii oraz Mistrzostwach Polski w Pucku.

Jerzy Chodubski z pucharem przy zwycięskiej żaglówce
Fot. Krzysztof Sokołów

W jej skład wchodzą: Jerzy Chodubski, Piotr Tarnacki i Łukasz Wosiński. Wszyscy trzej są zgodni co do jednego – być może żeglarstwo nie jest sportem specjalnie w Polsce popularnym, ale dla nich to po prostu wielka pasja, której poświęcają niemalże cały swój wolny czas. Zapytani o to, jak długo zajmują się żeglarstwem, bez namysłu odpowiadają: od zawsze. Młodsi zawodnicy – Piotr i Łukasz (23 lata) – żeglują od 5.-6. roku życia. Obaj zaczynali w Gdyni. Połczyn Zdrój reprezentują dopiero od tego roku, pływając pod patronatem klubu sportowego „Soncas Połczyn Zdrój”. Dyscypliną tą zajmują się czysto amatorsko. Mają inne plany na przyszłość: Łukasz jest studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, Piotr natomiast studiuje w tamtejszej Wyższej Szkole Zarządzania. Jerzy Chodubski z kolei prowadzi w Połczynie Zdroju własne przedsiębiorstwo budowlane „Soncas”.

Na zwycięstwo trzeba jednak ciężko zapracować. Wiąże się ono z dyscypliną i dobrą organizacji czasu. – Poza sezonem – mówią zawodnicy – treningi odbywają się co tydzień; przed samymi mistrzostwami już codziennie. W tym roku żeglowaliśmy głównie w Gdyni. Wysiłek przekłada się jednak na efekty – zawodnicy uczestniczyli w tym sezonie we wszystkich ważnych imprezach i na około 70 wyścigów przegrali tylko… dwa! Na tegorocznych mistrzostwach Polski wygrali dosłownie wszystkie możliwe etapy, co jest pierwszym takim osiągnięciem od kilkudziesięciu lat. Również indywidualnie odnoszą olbrzymie sukcesy – Łukasz na przykład jest brązowym medalistą MŚ w klasie micro z 2003 r. i tegorocznym zdobywcą złota w tych samych zawodach. Piotr natomiast to mistrz Europy i zdobywca Pucharu Polski w klasie cadet.

Obecnie – już jako zespół – przygotowują się do międzynarodowych mistrzostw w Austrii, mających odbyć się na początku października. To zawody o tyle ważne, że zależą od nich losy ekipy na mistrzostwach Europy – jedynej imprezy, z której nie przywieźli jeszcze drużynowego trofeum.

(mak)Nr 9 wrzesień 2004 r.

Złote MICRO

Nasi reprezentanci wciąż świetnie spisują się w klasie Micro. Piotr Tarnacki z załogą, Łukaszem Wosińskim i Jerzym Chodubskim, zdobyli złoty medal XXVIII Mistrzostw Świata w klasie Micro Proto. Ekipa startująca na jachcie „Soncas” (typu L’Arte) zdominowała rywalizację w swojej klasie, wygrywając sześć z dziewięciu rozegranych wyścigów. Wicemistrzami świata zostali Francuzi: Marcel Krauth, Marc Krauth i Fabrice Beigneux. Brązowy medal wywalczyła austriacka załoga: Florian Kruse, Johan Fazokas i Martin Sauer. Na czwartej pozycji uplasowała się inna polska załoga w składzie: Bohdan Góralski, Michał Surdyn i Marcin Mazur. W klasie Micro Racer znów zwyciężyli Francuzi: Jean Guerpin, Jean-Denis Leuk i Mathieu Labat. W Micro Cruiser triumfowali Łotysze: Igors Bukovskis, Sergey Pervushkin i Andrey Berzinsh. Tuż za podium w tej klasie zawody ukończyły dwie załogi z Polski. Na czwartej pozycji znalazła się załoga w składzie: Tomasz Kowal, Robin Jabłoński i Paweł Suchocki, na piątej: Katarzyna Tylińska, Maja Demowska i Zuzanna Gładysz. Regaty rozgrywano u wybrzeży belgijskiej miejscowości Nieuwport.

Paweł Paterek


Mistrzostw Polski w Pucku 31.07-01.08 2004 r. w Klasie Micro.

Po wielu latach przerwy klasa Micro trafiła z powrotem do Pucka, do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Żeglarzy. Obiekt jest ładny, warunki przyzwoite a obsługa przyjazna dla żeglarzy. W mistrzostwach brało udział 11 załóg, w tym 2 z Łotwy. Przez 3 dni przy pięknej słonecznej pogodzie i wietrze w skali 2-3 B-ta odbyło się 9 wyścigów.

Załoga Soncasu wygrała wszystkie 9. W klasyfikacji Micro Proto wygrała załoga POL 77 j.w. W klasyfikacji Cruiser załoga z Łotwy Backans Stanislavs LAT 222.


Załoga jachtu „SONCAS” w składzie Piotr Tarnacki – Skipper, Jerzy Chodubski, Łukasz Wosiński została Mistrzem Świata w klasie Micro.
W dziewięciu rozegranych wyścigach załoga SONCAS-u wygrała pewnie aż 6. Nie odbyło się jednak bez kłopotów. W pierwszym dniu regat żeglarze wygrali 3 wyścigi. Jednak następnego dnia w tzw. długim wyścigu (ok. 25 mile morskie), który odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych (wiatr do 6 w skali Beuforta), załoga SONCAS-u znajdowała się na pierwszym miejscu ale niestety pękła stalówka grota. W wyścigu piątym zawodnicy nie ominęli jednej z boji i zostali zdyskwalifikowani z wyścigu.
O końcowym zwycięstwie zadecydowały wyścigi, które rozegrano w piątek. W wyścigu krótkim połczyńska załoga była pierwsza oraz trzecia , natomiast w wyścigu średnim odniosła zdecydowane zwycięstwo, co pozwoliło utrzymać czteropunktowa przewagę na jachtem francuskim.20.07.2004 r. (nr 168)

Mistrz świata z Połczyna Zdroju!

Załoga jachtu „Soncas” z Połczyna Zdroju została mistrzem świata w żeglarskiej klasie Micro. Mistrzostwa odbyty się na wodach Morza Północnego w pobliżu belgijskiego miasta Nieuwpoort.
W organizowanych już po raz 28. mistrzostwach globu wystartowało 36 jachtów. Po 9 wyścigach najlepsi okazali się Polacy. Załogę jachtu „Soncas” stanowili:
Jerzy Chodubski (Połczyn Zdrój), Piotr Tarnacki (Gdańsk) i Łukasz Wosiński (Gdynia). Polacy wyprzedzili Francuzów: Marcela Krautha, Marca Krautha i Fabrice’a Beigneuxa. Trzecie miejsce zajęli Austriacy: Florian Kruse, Johan Fazokas i Martin Sauer.

– W pierwszym dniu wygraliśmy wszystkie trzy wyścigi – relacjonuje Chodubski. – Drugiego dnia odbyty się tak zwane regaty długie. Rywalizowaliśmy w bardzo trudnych warunkach przy sile wiatru 6-7 stopni w skali Beauforta. Nasz jacht uległ awarii. Trzeciego dnia wygraliśmy dwa pierwsze wyścigi. W kolejnym zostaliśmy słusznie za ominięcie boi zdyskwalifikowani. Po trzech dniach zajmowaliśmy zatem dopiero 7 miejsce. W pierwszych zawodach czwartego dnia mistrzostw uplasowaliśmy się na trzecim miejscu, a w kolejnym zajęliśmy pierwszei miejsce. W piątym dniu Mirco Cup odbyt się wyścig średni, który pewnie wygraliśmy. Zaplanowane na ostatni dzień regaty z powodu flauty nie odbyty się i zostaliśmy mistrzami – zakończył Jerzy Chodubski.

W tym roku załogę jachtu „Soncas” czeka jeszcze start w Pucku, gdzie odbędą się regaty mistrzostw Polski. Stanowią one równocześnie eliminację do Pucharu Europy. „Soncas” weĽmie także udział w międzynarodowych mistrzostwach Austrii.

Dodajmy, że pierwszy polski jacht klasy Micro o nazwie „Micron” powstał w 1986 roku. Tego samego roku, dzięki pomocy angielskiej firmy ICL, polska załoga na prototypowej wersji Microna wystartowała w Micro Cup w Breście (Francja). W 1987 roku z inicjatywy grupy żeglarzy i miesięcznika „Żagle” utworzony został Polski Związek Klasy Micro – organizacja działająca pod patronatem PZŻ, zrzeszająca amatorów i miłośników jachtów tej klasy.

Jachty klasy Micro mają długość 5,5 m – klasyfikuje jacht jako łódĽ żaglową w świetle przepisów celnych (brak wpłaty zabezpieczenia celnego przy wyjazdach zagranicznych); szerokość 2,45 m (szerokość skrajni drogowej na drogach w Europie); masa 450 kg (560 kg turystyczne) + przyczepa lekka to masa 750 kg (wystarcza prawo jazdy kategorii „B”); jachty łatwo wodować przy użyciu samochodu. I najważniejsze to cena: nowy jacht to średnia cena samochodu marki Polonez.

(wok)19.07.2004 r. (nr 139)

Mistrzowie z Połczyna

MIŁE wiadomości dotarty z Newport w Belgii, gdzie od czwartku do soboty rozgrywano mistrzostwa świata w żeglarskiej klasie Micro. Na wodach Morza Północnego o mistrzowski tytuł rywalizowały 33 jednostki.

Klasa Micro powstała w 1977 roku. W Polsce obecna jest od 1987 roku. Rosnące zainteresowanie żeglarzy ta klasą spowodowało uznanie jej przez Intemational Sailing Federacion i od 1999 roku są już rozgrywane oficjalne mistrzostwa świata.

Do Newport pojechała również osada z Połczyna Zdroju w składzie:
Jerzy Chodubski, Łukasz Wosiński i skipper Piotr Tamacid z jachtem POL 77.
– Rywalizacja była bardzo trudna – powiedział w rozmowie telefonicznej Jerzy Chodubski. – W pierwszym dniu zawodów udało nam się wygrać wszystkie trzy wyścigi. W drugim dniu zawodów mieliśmy awarię masztu, co było powodem wielu trudności. Trzeciego dnia zawodów również wygraliśmy trzy wyścigi, ale w jednym zostaliśmy zdyskwalifikowani z przyczyn technicznych.

O końcowym zwycięstwie zadecydowały wyścigi, które rozegrano w piątek W wyścigu krótkim połczyńska załoga była trzecia, natomiast w wyścigu średnim odniosła zdecydowane zwycięstwo, co pozwoliło utrzymać czteropunktową przewagę nad drugim jachtem francuskim. Połczynianie zdobyli tytuł mistrzowski już po raz kolejny. W tym roku planują jeszcze uczestniczyć w międzynarodowych mistrzostwach Austrii i Polski oraz w Grand Prix Polski.

(bar)26.07.2004 r.

POŁCZYN ZDRÓJ. Najlepsi na świecie!
Popłynęli po mistrzostwo

Załoga jachtu „Soncas POL 77″ zdobyła mistrzostwo świata w klasie micro na międzynarodowych zawodach w Belgii. To pierwszy tak duży sukces tej ekipy.

W 28. Mistrzostwach w Nieuwpoort w Belgii startowało 36 jachtów z całego świata – wśród nich połczyński „Soncas POL 77″ z Jerzym Chodubskim, Piotrem Tarnackim i Łukaszem Wosińskim na pokładzie. Przygotowywali się oni do tych zawodów od wielu miesięcy, trenując zimą i wiosną w Gdańsku. Praca przyniosła efekty. Już w pierwszym dniu zawodów wygrali wszystkie trzy wyścigi. W drugim szło im równie dobrze, ale mieli awarię masztu. W kolejnym dniu znów odnieśli zwycięstwo we wszystkich wyścigach, ale zostali zdyskwalifikowani za to, że nie ominęli boi. Zawodnicy nie mają jednak pretensji do jurorów – przyznają, że postąpili oni słusznie. Swój wynik załoga z Połczyna poprawiła podczas kolejnych startów i znów wysunęła się na prowadzenie. Ostatniego dnia z powodu braku wiatru wyścigi odwołano i tym sposobem nasi utrzymali się na pierwszej pozycji. Zawodnicy z Połczyna niejednokrotnie już odnosili sukcesy na regatach – obecnie prowadzą w Pucharze Europy i Grand Prix Polski. Jednak po raz pierwszy udało im się zdobyć mistrzostwo świata. Teraz szykują się do kolejnych Międzynarodowych Mistrzostw Polski, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Pucku.

(geo)