Soncas

2007

Regaty wygrane!

POŁCZYN-ZDRÓJ. Załoga łodzi POL 77 / Yachting Soncas Połczyn Sopot Match Racing Center – Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski i Michał Szmul – uczestniczyła w regatach Micr’Eau d’Heure rozegranych na belgijskim jeziorze Piąte Taille. Regaty zaliczane były do klasyfikacji Pucharu Europy.

– Pięć wyścigów regat rozegrano w ostatni weekend przy dość loteryjnym wietrze i niskiej temperaturze – mówi Piotr Taracki, sternik POL 77. – Dwa razy zwyciężyliśmy, raz zajęliśmy II miejsce i dwa razy III. To wystarczyło, by stanąć na najwyższym stopniu podium.

Drugie miejsce zajął Holender Robert, trzecie Belg Lemaire.
Żeglarze zakończyli tym samym bardzo udany sezon 2007, w którym po raz trzeci w historii zdobyli tytuł mistrzów świata w klasie Micro. W przyszłym sezonie wystartują już na nowej lodzi, która jest budowa¬na dla nich w stoczni w Ustce.

– POL 77 trzy razy zdobywał tytuł mistrza świata, raz był trzeci – mówi Jerzy Chodubski. – Obawiamy się, że w czasie kolejnych ostrych regat może zawieść, stąd decyzja o budowie nowej łodzi. POL 77 będzie nadal pływał po Jeziorze Drawskim, przekażę ją synowi, który też uczestniczy w regatach o Puchar Świata.

Międzynarodowa Klasa Micro (International Micro Tonner Class) to najmniejsza klasa morska na świecie. Małe, ale niezwykle dzielne i zaawansowane technicznie jachty są popularne na całym świecie.
Organizatorem przyszłorocznych mistrzostw świata w klasie Micro jest Sopot Match Racing Center, a więc mistrzowska połczyńsko-sopocka załoga będzie jak u siebie w domu.

(bar)Nr 9 wrzesień 2007 r.

Złote Micro!

Złoty medal dla Polski! PO raz trzeci załoga POL 77 w składzie Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski, Bohdan Góralski zdobyła tytuł mistrza świata klasy Micro w klasyfikacji generalnej i dywizji Proto. To sukces wywalczony w wielkim stylu, gdyż załoga POL 77 przegrała zaledwie jeden wyścig z żeglarzami z Rosji i bezapelacyjnie wygrała całe mistrzostwa. Drugie miejsce, i tym samym tytuł wicemistrza świata w kategorii Cruiser, zdobyła załoga POL 164 w składzie Szymon Szymik, Jakub Sączek, Andrzej Szuta. W cruiserach pozostałe polskie załogi zajęły również czołowe miejsca: POL 55 w składzie Marcin Celmerowski, Adriana Konarzewska, Aleksander Wierciński – miejsce 4., POL 25 w składzie Rafał Moszczyński, Krystian Moszczyński, Grzegorz Puchacz – miejsce 5., POL 58 w składzie Marek Michalski, Norbert Podlaski, Jacek Pawluk – miejsce 6., POL 63 w składzie Grzegorz Banaszczyk, Witold Czamecki, Tomasz Sętkowski – miejsce 7., POL 88 Tomasz Brzozowski, Michał Brzozowski, Michał Święcicki – miejsce 10.0 czołowe pozycje przez całe regaty, walczyła załoga Tomasza Brzozowskiego, jednak awaria steru uniemożliwiła im ukończenie dwóch ostatnich wyścigów. Niestety, wysokiej pozycji w kategorii Racer nie utrzymał też Mariusz Świstelnicki. Nowa, nieopływana jeszcze łódka w bardzo trudnych warunkach miała zbyt wiele awarii. Dobra postawa Polaków w 31. mistrzostwach świata klasy Micro dobrze wróży dynamicznie rozwijającej się w ostatnim czasie klasie. W trakcie zawodów pojawiło się wiele miłych gestów wśród polskich zawodników – załogi niosły sobie nawzajem pomoc w awaryjnych sytuacjach. POL 164 stracił ster i ukończył regaty na zapasowym sterze POL 55. Na pochwałę zasługują wszyscy ci, którzy przyczynili się do przygotowania sprzętu – konstruktorzy i budowniczy. Generalnie, sprzęt dobrze znosił naprawdę trudne, morskie warunki. Postawa i liczba polskich załóg w tegorocznym Micro Cup w Warnemuende dobrze rokuje przed zbliżającymi się przyszłorocznymi mistrzostwami świata w Sopocie.
Więcej informacji: www.microclass.pl

Marcin Celmerowski


Żeglarski KALEJDOSKOP

Klasa Micro od dawna jest polską specjalnością. Po raz kolejny wysoki poziom zareprezentowali nasi żeglarze z Sopotu. Załoga Piotra Tarnackiego w składzie Jerzy Chodubski i Bohdan Góralski została mistrzem świata w klasie Micro. Nasi żeglarze walczyli koncertowo. Wygrali dziesięć z jedenastu wyścigów. Piotr Tarnacki złoto mistrzostw świata zdobył już po raz trzeci w karierze. Polacy w przyszłym roku bronić będą tytułu na swoich wodach, bo 32. Mistrzostwa Świata Micro rozegrane zostaną w Sopocie.

fot. R. Janiszewski16.07.2007 r.

ŻEGLARSTWO • Micro Tonner
Trzecie mistrzostwo

ZAŁOGA Piotr Tamacki – Jerzy Chodubski – Bohdan Góralski, reprezentująca Sopot Match Racing Center – Yachting Połczyn Zdrój, na jachcie POL 77 zdobyta tytuł Mistrzów Świata w Żeglarskiej Micro Tonner, które to zawody od wtorku do soboty odbywały się u wybrzeży niemieckiego Wamemuende.

W pierwszym dniu regat Polacy wygrali wszystkie trzy biegi. W środę po dyskwalifikacji za falstart, Polacy wygrali jeszcze jeden bieg, ale tuż przy mecie nastąpiła poważna awaria masztu uniemożliwiająca dalsza żeglugę. Na szczęście dla Polaków, ze względu na bardzo silny wiatr trzeci bieg został odwołany. Przez całą noc usuwano usterkę. W czwartek, już po naprawie odbyt się łzw. długi wyścig na dystansie 25 mil. l tu Polacy byli bezkonkurencyjni. W piątek zaliczyli jeszcze jedną wpadkę. Chwila nieuwagi i dopłynęli dopiero na czwartym miejscu, ale w pozostałych dwóch wyścigach już nie pozwolili sobie na przegraną, los złotego medalu rozstrzygnął się w sobotę. W pierwszym biegu bardzo mocno naciskali Rosjanie Nikiforov i Frolov. Polacy jednak pokazali klasę i nie pozwolili na wyrwanie im pierwszego miejsca. W drugim biegu wygrali z duża przewagą, a w trzecim musieli przerwać bieg.
Pękło nam okucie od bomu – informował Jerzy Chodubski. – Nie miało to już jednak wpływu na końcową klasyfikację, gdyż mieliśmy olbrzymią przewagę punktową nad rywalami. Bardzo cieszymy się z tego zwycięstwa.

To już trzeci mistrzowski tytuł załogi POL 77. Po pierwszy sięgnęli w 2004 roku, a drugi zdobyli w 2005 roku na Łotwie. W ubiegłym roku we Francji zdobyli brązowy medal.

Międzynarodowa Klasa Micro (International Micro Tonner Class) to najmniejsza klasa morska na świecie. Jachty liczą sobie 5,5 m długości, niosą 35 m kw. żagli i zabierają na pokład 3 członków załogi. Te małe ale niezwykle dzielne i zaawansowane technicznie jachty są popularne na całym świecie. W Polsce klasa ma bogate tradycje: mistrzami świata byli wielokrotnie Jarosław Kaczorowski, Leon Wróbel, Stanisław Sawko i Przemysław Tarnacki, a ostatnio załoga Piotra Tarnackiego. Również polscy konstruktorzy, tacy jak Skrzat, Pieśniewski, Kubaszewski, Abrożej, Ginter przyczyniali się do rozwoju tej Masy na świecie.

(bar)Nr 135 13-15.07.2007 r.

Pierwsze sukcesy Polaków

ZAŁOGA Piotr Tarnack i- Jerzy Chodubski – Bohdan Góralski, reprezentująca Sopot Match Racing Center – Yachting Połczyn Zdrój, na jachcie POL 77 wygrała wszystkie trzy wyścigi pierwszego dnia Mistrzostw Świata w klasie Micro Tonner, które odbywają się u wybrzeży niemieckiego Warnemunde.
Dwuipółgodzinne wyścigi rozegrane były przy doskonałym wietrze 3-5B i nieznacznej fali. Polacy wygrali wszystkie starty, po czym, nie popełniając większych błędów pierwsi dojechali na metę czując jednak na plecach oddech swoich przeciwników. Największym konkurentem dwukrotnych mistrzów świata w drodze po kolejny tytuł jest rosyjska załoga Yevgeniy Nikoforova, która na co dzień żegluje profesjonalnie w formule match racing (65 ekipa na świecie). W środę rozegrano kolejne dwa biegi. Niestety, w pierwszym załoga POL 77 została zdyskwalifikowana już po dopłynięciu do mety. Powodem był falstart. Drugi wyścig wygrała bez najmniejszego wysiłku. Jednak nie obyło się bez kłopotów. Przy wietrze dochodzącym do 7 B nastąpiło zerwanie mocowania masztu. Ustarka bez usunięcia wyklucza dalsza żeglugę.

Nie załamujemy rąk – powiedział piotr Tarnacki. – Ekipa serwisowa jest w drodze. Przed nami pracowita noc. Awaria z pewnością zostanie usunięta.

Regaty potrwają do najbliższej soboty. Na końcowy rezultat składać się będą wyniki 14 wyścigów, z których jeden to wyścig długodystansowy, od którego może zależeć tytuł mistrzowski.
Międzynarodowa Klasa Micro (International Micro Tonner Class) to najmniejsza klasa morska na świecie. Jachty liczą sobie 5.5m długości, niosą 35m kw. żagli i zabierają na pokład 3 członków załogi. Te małe ale niezwykle dzielne i zaawansowane technicznie jachty są popularne na całym świecie. W Polsce klasa ma bogate tradycje: mistrzami świata byli wielokrotnie Jarosław Kaczorowski, Leon Wróbel, Stanisław Sawko i Przemysław Tarnacki, a ostatnio załoga Piotra Tarnackiego. Również polscy konstruktorzy, tacy jak Skrzat, Pieśniewski, Kubaszewski, Abrożej, Ginter przyczyniali się do rozwoju klasy na świecie.

(bar)Nr 164

MISTRZOWIE MICRO

Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski i Bohdan Góralski z Sopot Match Racing CeNter zdobyli mistrzostwo świata w żeglarskiej klasie Micro. W regatach u wybrzeży niemieckiej miejscowości Warnemiinde białoczerwoni wyprzedzili Rosjan – ekipę Jewgienija Nikiforowa oraz załogę Wiaczesława Frołowa. Ostatniego dnia rywalizacji odbyty się dwa wyścigi. Pierwszy z nich Polacy wygrali i będąc już pewnymi swojego trzeciego tytułu, w ostatnim nie wystartowali. Spośród jedenastu wyścigów, w których uczestniczyli, Polacy wygrali aż dziesięć. Tarnacki będzie w przyszłym roku bronił tytułu u siebie, gdyż organizatorem następnych, 32. mistrzostw świata będzie Sopot Match Racing Center. Micro to najmniejsza klasa morska (nieolimpijska). Trzyosobowe jachty liczą 5,5 m długości i mają 35 m kw. żagli.16.07.2007 r.

Złote Micro

Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski i Bohdan Góralski z Sopot Match Racing Center zostali mistrzami świata w klasie Micro. W regatach rozegranych u wybrzeży niemieckiej miejscowości Warnemuende po dwa pozostałe medale sięgnęli Rosjanie. Tarnacki i jego załoga to druga polska ekipa, która po raz trzeci zdobyła tytuł mistrzowski. Micro to najmniejsza klasa morska na świecie. Jachty mają 5,5 m długości i 35 mkw. żagli.16.07.2007 r.

ŻEGLARSTWO MŚ klasy Micro
Najlepsi po raz trzeci

W niemieckim Warnemunde dobiegły końca 31. Żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie Micro. Po raz trzeci po tytuł sięgnęła załoga POL 77 Soncas Toyota w składzie Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski i Bohdan Góralski. Poprzednio żeglarze reprezentujący Sopot Match Racing Center i Yachting Połczyn-Zdrój triumfowali w 2004 i 2005 roku. Przed rokiem zaś zajęli trzecie miejsce.
Załoga POL 77 zdobyła w tym roku tytuł mistrzów świata w klasyfikacji generalnej i dywizji proto. Uczyniła to w znakomitym stylu, przegrywając zaledwie jeden z dwunastu rozegranych biegów. W ostatnim, mając zapewnione zwycięstwo, już nie wystąpili. Dwie kolejne lokaty zajęły łódki rosyjskie. Drugie miejsce i tytuł wicemistrza świata w kategorii cruiser zdobyła inna polska załoga, POL 164 Prima Jumper w składzie Szymon Szymik, Jakub Baczek, Andrzej Szuta. Na czwartej pozycji uplasowała się załoga POL 55 Chill Out (Marcin Celmerowski, Adriana Konarzewska, Aleksander Wierciński), a na piątym POL 25 Wojownik (Kafał Moszczyński, Krystian Moszczyński, Grzegorz Puchacz). W czołowej dziesiątce były jeszcze trzy inne polskie łódki.
Międzynarodowa klasa Micro to najmniejsza klasa morska na świecie. Jachty liczą 5,5 m długości, niosą 35 m kwadratowych żagli i zabierają na pokład trzech członków za łogi. W Polsce klasa Micro ma niezwykle bogate tradycje. Mistrzami świata byli wielokrotnie Jarosław Kaczorowski, Leon Wróbel, Stanisław Sawko i Przemysław Tarnacki. Również polscy konstruktorzy przyczyniali się do rozwoju tej klasy na świecie. Za rok 32. MŚ klasy Micro odbędą się w Polsce, a ich gospodarzem będzie Sopot.

(JAK)16.07.2007 r

Mistrzostwa świata w klasie Micro
Złoto dla Polaków

Załoga Piotr Tarnacki, Jerzy Chodubski i Bohdan Góralski z Sopot Match Racing Center, zdobyła mistrzostwo świata w żeglarskiej klasie Micro.

W mistrzostwach rozegranych u wybrzeży niemieckiej miejscowości Warnemuende po dwa pozostałe medale sięgnęli Rosjanie – srebrny załoga Jewgienija Nikiforowa i brązowy Wiaczesława Frołowa.
Ostatniego dnia rywalizacji odbyły się dwa wyścigi. Pierwszy z nich Polacy wygrali i będąc pewni swojego trzeciego tytułu – w ostatnim nie wystartowali. Polscy żeglarze wygrali w mistrzostwach dziesięć z jedenastu wyścigów, w których startowali. Piotr Tarnacki i jego załoga – to druga polska ekipa, która po raz trzeci, tak jak Stanisław Sawko, zdobyła tytuł mistrzowski.

Tarnacki będzie w przyszłym roku bronił u siebie tytułu, jako że organizatorem następnych, 32, mistrzostw świata klasie Micro Tonner będzie Sopot Match Racing Center.
Micro to najmniejsza klasa morska na świecie. Jachty liczą 5,5 m długości, niosą 35 m kw. żagli i zabierają na pokład 3 członków załogi.

W Polsce klasa ma bogate tradycje – mistrzami świata byli wielokrotnie Jarosław Kaczorowski, Leon Wróbel, Stanisław Sawko i Przemysław Tarnacki.

PAP


Zmiany w Soncas

W sobotę, w niemieckim Warnemunde, rozpoczęły się siedmiodniowe Mistrzostwa Świata w żeglarskiej klasie Micro. Uczestniczy w nich załoga mistrzów świata z 2004 i 2005 oraz brązowych medalistów z ubiegłego roku – SONCAS Toyota reprezentująca barwy Sopot Match Racing Center oraz Yachting Połczyn Zdrój.

W odróżnieniu od poprzednich lat nastąpiła zmiana w składzie teamu. Na stanowisku trymera żagli przednich Łukasza Wosińskiego zastąpił Bohdan Góralski, były skipper łódki POL-1. Łukasz Wosiński przeszedł do żeglarstwa match racingowego (rywalizacja łódek jeden na jeden), jednak kontuzja ręki uniemożliwia mu start w najważniejszej imprezie sezonu Mistrzostwach Europy w Match Racingu EUROSAF, które odbędą się w Sopocie.

Załoga SONCAS Toyota, w składzie Piotr Tarnacki (skipper), Jerzy Chodubski oraz Bohdan Góralski, przygotowywała się do startu trenując od marca na morzu w Sopocie i Gdyni. Było to podyktowane m.in. tym, że regaty MŚ będą odbywać się właśnie na Morzu Bałtyckim. W tym roku konkurencja jak zawsze będzie bardzo silna. Do znanego z trudnych warunków pogodowych Warnemunde wybierali się m.in. obecny mistrz świata Marcel Krauth (Francja), a także zajmujący wysokie miejsce wśród sterników match racingowych Slava Frolov i Jewgienij Nikiforov.

(JAK)