Soncas

2006


Nr 120

Nowy dach i okna na zamku

Połczyn Zdrój. W ciągu najbliższych tygodni na zamku zostaną wymienione wszystkie okna i pokrycie dachowe.

Modernizacja jest jednym z elementów trwającej właśnie rewitalizacji miasta, która obejmuje również remont kamienic przy ulicy 5 Marca, Targowej i Grunwaldzkiej. Połczyn otrzymał na to zadanie pieniądze z Unii Europejskiej. Koszt remontu zamku wynosi 215 tysięcy złotych, co stanowi około 10 procent wartości całej inwestycji. Prace wykonuje miejscowa firma Soncas.

Jednocześnie magistrat przygotowuje dokumentację na opracowanie systemu osuszania podmokłych piwnic zamkowych. To kolejny problem, z którym trzeba się uporać. Na ten cel miast również zamierza się starać o pieniądze ze źródeł zewnętrznych.


Remont zamku prowadzą pracownicy firmy Soncas.
fot. Grzegorz Szczepański

(geo)Nr 120

Nagroda dla „Hopferówki”

Połczyn Zdrój.
Firma „Vital Moor Tur”, która prowadzi pensjonat „Hopferówka”, otrzymała wyróżnienie „za turystykę i fizjoterapię” w konkursie Naczelnej Organizacji Technicznej. Doceniono warunki, w jakich wypoczywają goście, a także bazę zabiegową, z której można skorzystać na miejscu – masaże klasyczne, magnetronika, laseroterapia, galwanizacja, kriopterapia.

W pensjonacie znajdują się 33 miejsca w 17 pokojach. Znaczną część gości stanowią Niemcy.

(geo)


Katarzyna Andrzejewska z firmy „Vital Moor Tur” prezentuje laury zdobyte w konkursie NOT w kategorii „Usługa Roku”.
fot. Grzegorz Szczepański25 maja Nr 101

Willa z duszą

POŁCZYN Zdrój to prawdziwy kurort z duszą, w którym odzyskują zdrowie wszyscy ci, którzy tego potrzebują. Kuracjusze korzystają z obiektów sanatoryjnych i wypoczynkowych należących do różnych podmiotów. Jednym z najpiękniejszych obiektów jest Willa Hopferówka.

To najprawdziwsza willa z duszą pozwalająca na regenerację sil i znakomity wypoczynek – twierdzą przebywający w niej goście. – Ta dusza to niepowtarzalny wystrój, to stare ściany i supernowoczesne wnętrza, to wspaniały klimat, znakomita obsługa i otoczenie.

Willa została zbudowana w drugiej połowie lat dwudziestych ubiegłego stulecia, nieopodal ówczesnego domu zdrojowego Kaiserbad, obecnie Gryf. Przez jakiś czas mieszkali w niej lekarze uzdrowiskowi. Po wojnie w latach sześćdziesiątych w willi zamieszkał główny księgowy Uzdrowiska Jerzy Hopfer. Od jego nazwiska powstała nazwa obiektu. Potem nastały dla willi trudne lata, aż zajęła się nią firma budowlana Soncas, która rozbudowała obiekt i spowodowała, że obecnie jest to jeden z najciekawszych architektonicznie obiektów w Połczynie. Wtopiony w zieleń parku zdrojowego budynek gwarantuje wszystko to, czego szukają zmęczeni pracą ludzie: doskonały wypoczynek w mieście, ale na łonie przyrody.

Willa jest przygotowana na przyjęcie gości. Jest tu 17 pokoi, w tym 16 dwuosobowych i l jednoosobowy. Każdy pokój wyposażony jest w osobny węzeł sanitarny, sieć telewizji kablowej, telefon, sejf i lodówkę. Jest gabinet lekarski i zabiegowy. Pomieszczenie restauracyjne przyjmie jednorazowo około 40 osób, a szef kuchni poleca szeroki wybór dań z kuchni polskiej i staropolskiej. Z restauracji można wyjść bezpośrednio do letniego ogródka piwnego.

Hopferówka w swojej ofercie posiada również zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. Wykwalifikowany personel wykona wiele usług z zakresu masażu, światłolecznictwa oraz fizykoterapii. Istnieje możliwość skorzystania ze specjalistycznej bazy leczniczej położonego w odległości 50 metrów Zakładu Lecznictwa Uzdrowiskowego w tym z zabiegów mokrych (borowina, masaż podwodny czy kąpiele solankowe).

Oczekujemy na turystów przez cały rok -zachęca Katarzyna Andrzejewska, kierownik obiektu. – Oferujemy miejsca dla grup zorganizowanych, a także dla gości indywidualnych. Zapewniamy fachową i dyskretną obsługę. Zabiegi wykonywane na miejscu, a także w domu zdrojowym są na najwyższym poziomie i gwarantują szybką poprawę stanu zdrowia.

W ofercie są także wycieczki tramwajem konnym i wieczorki grillowe z muzyką na żywo. Goście korzystają też z sauny, siłowni i basenu w Uzdrowisku, a także z kortów tenisowych, groty solnej oraz ścieżek rowerowych na terenie miasta i parku.

Willa Hopferówka to willa z duszą. Jej walory architektoniczne dostrzegła Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2004. Willa została zakwalifikowana do ścisłego finału, gdzie zdobyła wyróżnienie ustępując takiemu potentatowi, jak Polonia Pałace Hotel z Warszawy. W tym roku Środkowopomorska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej wyróżniła firmę za usługi w zakresie turystyki i fizjoterapii specjalną nagrodą. Konkurs „Usługa 2006″ odbywał się pod patronatem wojewody zachodniopomorskiego. Te nagrody i wyróżnienia świadczą o najwyższym standardzie usług.

Na zlecenie Vita-Moor-Tur Sp. z o.o.
materiały opracował Ryszard Bańka6 września 2005 r.

POŁCZYN ZDRÓJ, Rewitalizacja rusza pełną parą
W zamku będzie cieplej

Firma „Soncas” wygrała przetarg na odnowienie zamku stanowiące drugi etap rewitalizacji miasta. Długo oczekiwane prace ruszą, jak tylko zrobi się ciepło.

Rewitalizacja, czyli gruntowne odnowienie centrum Połczyna i przywrócenie mu zabytkowego charakteru, przygotowywana jest od kilku lat. Opracowano unikatowy w skali kraju projekt finansowania tego przedsięwzięcia razem ze wspólnotami mieszkaniowymi. Gmina płaci za remont swojej części budynków, resztę pokrywają właściciele, l tak jednak zapłacą tylko 20 procent wartości prac, ponieważ na resztę udało się zdobyć dotację z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Dodatkowo mieszkańcy uzyskają zwolnienie z podatku od nieruchomości.

„Na pierwszy ogień” idzie dziewięć kamienic w centrum miasta – siedem przy ulicy 5 Marca, a także po jednej przy Targowej i Grunwaldzkiej. Zaplanowano wymianę stolarki drzwiowe i okiennej, wykonanie nowych elewacji, odtworzenie detali architektonicznych, malowanie, remont dachów itp. Na początku roku firma „Soncas” wygrała przetarg na te prace.

Drugim elementem rewitalizacji jest remont mocno już podupadłego zamku. Tu zostaną wymienione okna i dach. Kilka dni temu rozstrzygnięto przetarg na te prace i ponownie wygrał „Soncas”. Koszt całości wyniesie około 2,5 miliona złotych. Prace rozpoczną się, kiedy tylko pozwoli na to pogoda, i zostaną zakończone w tym roku. Niezależnie od tego zostanie wymieniona nawierzchnia na kilku ulicach. Tym zajmie się firma „Krężel” z Kobylnicy.

Prawdopodobnie to dopiero przedsmak tego, co będzie się działo w Połczynie w kolejnych latach. Trwają przygotowania do wyremontowania na takich samych zasadach kolejnych 42 kamienic w śródmieściu. Na to gmina jednak nie ma jeszcze przyznanych dotacji.

 


Połczyński zamek został wyremontowany na początku lat 80., ale jest już dość mocno zdewastowany.
Wymiana dachu i okien pozwoli zmniejszyć koszty jego utrzymania.
Fot. GRZEGORZ SZCZEPANSKI

(geo)