Soncas

2004


Fachowcy ocenią budynek
Z rudery zrobili pensjonat

Pensjonat „Hopferówka” otrzymał nominację do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku 2004″.

Część budynku, w której teraz znajduje się restauracja, została wybudowana od podstaw i jest utrzymana w tym samym stylu, co cala „Hopferówka”. Barman Daniel Wojnarowski obsługuje głównie niemieckich gości.

Pensjonat „Hopferówka” otrzymał nominację do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku 2004″.

„Hopferówka” to niespełna stuletni budynek naprzeciwko zakładu lecznictwa uzdrowiskowego „Gryf”. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mieszkali tu pracownicy uzdrowiska, między innymi nieżyjący już Jerzy Hopfer, główny ekonomista firmy, od którego nazwiska powstała nazwa. Mieściło się tu również przez pewien czas przedszkole i biblioteka. Budynek przez kilkanaście ostatnich lat popadł w całkowitą ruinę. Od uzdrowiska kupił go w końcu Jerzy Chodubski, właściciel firmy „Soncas”, wyremontował, dobudował utrzymaną w tym samym stylu kawiarnię i założył niewielki pensjonat na 33 miejsca. Znakomitą większość gości stanowią Niemcy.

„Soncas” otrzymał już tytuł „Modernizacja roku” za remont sanatorium „Irena” w 2002 roku (wtedy firma była wykonawcą prac; obiekt należy do uzdrowiska). „Hopferówka” natomiast zdobyła wyróżnienie w konkursie „Platynowe wiertło” organizowanym przez firmę „Bosch Elektronarzędzia” oraz tytuł laureata w konkursie „Inwestycja roku” Naczelnej Organizacji Technicznej w Koszalinie.

„Modernizacja roku” to konkurs, który ma na celu wyłonienie i nagrodzenie najlepszych, najciekawszych, najbardziej nowatorskich i funkcjonalnych inwestycji budowlanych oddanych do użytku w poprzednim roku. Są one oceniane aż w jedenastu różnych kategoriach, „Hopferówka” startuje wśród obiektów w branży turystycznej i hotelarskiej. – Każdy z budynków zakwalifikowanych do finału odwiedzi komisja składająca się z architektów, specjalistów budownictwa, pracowników naukowych wyższych uczelni technicznych – mówi Elwira Stefaniak z bydgoskiej firmy „Targi Pomorskie” organizującej konkurs. – Ocenią oni obiekt zarówno pod względem rozwiązań technicznych, jak i estetyki i ogólnego wrażenia. Przyzna tylko jedną główną nagrodę w każdej kategorii. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

Grzegorz Szczepański