Soncas

2004

Nagroda za udaną przebudowę
Zamienili ruderę w pensjonat

Hopferówka należąca do przedsiębiorstwa Soncas zdobyła wyróżnienie w konkursie budowlanym „Platynowe wiertło”.

Od lat budynek wzniesiony tuż obok szpitala uzdrowiskowego „Gryf” stał bezużytecznie i niszczał. Poprzedni właściciel – Uzdrowisko Połczyn SA – nie miał pieniędzy na remont i nawet już dawno by go rozebrał, gdyby nie sprzeciw konserwatora zabytków. Obiekt nie jest wprawdzie aż tak stary (liczy sobie około 90 lat), ale ma ciekawą architekturę. Przedstawiał jednak żałosny widok. Zanosiło się na to, że prędzej, czy póĽniej sam się w końcu zawali.

Zostały tylko ściany

Jerzy Chodubski, właściciel firmy Soncas przyznaje, że początkowo żałował tego, że kupił budynek od uzdrowiska. Przez dwa lata nie miał pomysłu, jak go zagospodarować. Doszedł do wniosku, że w Połczynie tylko przyjmowanie turystów i kuracjuszy ma sens, zatem postanowił urządzić w nim pensjonat. Remont trwał ponad sześć miesięcy. – Sam nie wiedziałem, na co się porywam – mówi Chodubski. – Tu zostały tylko gołe ściany przeżarte przez wilgoć. Udało się to wyremontować dzięki ogromnej pracy mojej załogi. To zgrany i sprawdzony zespół ludzi.

Autorem projektu przebudowy oraz wystroju wnętrz i kolorystyki elewacji jest Wojciech Bal ze Szczecina. Hopferówka odnowiona według jego koncepcji w niczym nie przypomina już rudery, którą była jeszcze nie tak dawno. Pensjonat uruchomiono wiosną ubiegłego roku. Natychmiast zapełnił się kuracjuszami. Do Połczyna chętnie przyjeżdżają na kurację Niemcy i to do nich głównie kierowana jest oferta Hopferówki. Ale nie brakuje wśród gości także Włochów i Polaków. Obiekt dysponuje 33 miejscami noclegowymi w 17 pokojach, kawiarenką (właśnie rozpoczęła się jej rozbudowa), pokojem do masaży suchych i magnetroniku. – Nie nastawiamy się jednak na zabiegi – mówi właściciel. – Łatwiej je kupić w uzdrowisku. Organizujemy natomiast imprezy, grille, wycieczki po okolicy. Pracę tutaj znalazło dwanaście osób.

Docenili ich jurorzy

Konkurs „Platynowe wiertło” (zorganizowała go po raz ósmy firma Bosch) promuje firmy budowlane wykorzystujące nowatorskie koncepcje architektoniczne, nietuzinkowe i ciekawe rozwiązania konstrukcyjne oraz stosujące profesjonalne i estetyczne wykończenia i wystrój wnętrz. Od listopada 2003 r. komisja konkursowa powołana przez Boscha, składająca się ze specjalistów w dziedzinie budownictwa i architektury, oceniała zgłoszone do konkursu obiekty. Wyniki zostały ogłoszone podczas Targów Budownictwa „BUDMA 2004″ w Poznaniu. Połczyński Soncas zdobył za Hopferówkę wyróżnienie w kategorii „przebudowy i modernizacje”.

(geo)


Jerzy Chodubski z dyplomem zdobytym w konkursie na tle wyróżnionej Hopferówki.
Fot. Grzegorz Szczepański