Soncas

2005

Stołeczny hotel Polonia nagrodzony

Czterogwiazdkowy Polonia Pałace Hotel w Warszawie wygrał dziewiątą edycję konkursu na Modernizację Roku 2004 w kategorii: obiekty hotelarsko-turystyczne.

Do finału wytypowano cztery obiekty noclegowe – hotel Energetyk z Grudziądza, Villę Hopferówkę z Połczyna Zdroju, Ośrodek Polonez w Dąbkach oraz Polonia Palace Hotel z Warszawy.
Polonia okazała się najlepsza. Budynek Villi Hopferówki otrzymał zaś wyróżnienie specjalne – opowiada Robert Plewiński z firmy Targi Pomorskie sp. z o.o., która wraz ze Stowarzyszeniem Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, była organizatorem konkursu. Impreza została przygotowana przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury i pod patronatem prezydenta RP Aleksandra
Kwaśniewskiego. Do konkursu zostało zgłoszonych 425 obiektów.


Laureaci konkursu Modernizacja Roku 2004

Tymczasem od 6 września można już zgłaszać obiekty do udziału w X edycji konkursu. – Mamy już pierwsze zgłoszenia. Na razie nie ma jednak wśród nich hoteli – wyjaśnia Plewiński. Udział w konkursie jest płatny. – Koszty ponoszą właściciele obiektów, które przejdą do drugiego etapu. Zależą one m.in. od wartości sumy poniesionej ma modernizacje – dodaje Plewiński. Wyremontowany Polonia Pałace Hotel, którego modernizacja trwała dwa lata, po remoncie przyjął pierwszych gości na początku roku.

(MBU)12 września 2005 r.

Hopferówka wyróżniona

POŁCZYN ZDRÓJ. Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Modernizacja Roku. Komisja obejrzała ponad 70 obiektów, a do konkursu zgłoszono łącznie ponad 400 wniosków. Wśród nich była willa Hopferówka z Połczyna Zdroju. Zdobyła wyróżnienie.

Celem konkursu jest propagowanie ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji obiektów dla uzyskania efektów konserwatorskich, urbanistycznych, estetycznych i użytkowych bez realizacji nowych inwestycji. Plebiscyt organizowany jest pod honorowym patronatem prezydenta RP i merytorycznym Ministerstwa Infrastruktury. W tym roku komisja konkursowa obejrzała ponad 70 obiektów. a do konkursu zgłoszono tocznie ponad 400 wniosków.

Wśród zgłoszonych do konkursu była willa Hopferówka z Połczyna Zdroju. Obiekt znajduje się tuż przy największym Zakładzie Lecznictwa Uzdrowiskowego Gryf. Kiedyś były w nim mieszkania pracowników Gryfa. Z czasem budynek zaczął się sypać i Uzdrowisko zbyto go prywatnemu inwestorowi. Budynek kupiła połczyńska firma Soncas i po kapitalnym remoncie przeznaczyła go na pensjonat, głównie dla kuracjuszy z Niemiec.

Hopferówka nie zdobyta tytułu Modernizacja Roku 2004, ale otrzymała wyróżnienie za szczególną troskę przy rekonstrukcji walorów architektonicznych i zachowanie wartości historycznych obiektu.
– To wyróżnienie bardzo nas cieszy – powiedział Jerzy Chodubski, właściciel firmy. – Przypomnę jeszcze, że w 2002 roku zostaliśmy już wyróżnieni tytułem za modernizację Zakładu Lecznictwa Uzdrowiskowego Irena Uzdrowiska Połczyn, gdzie byliśmy generalnym wykonawcą remontu.
Projekt budowlany modernizacji Hopferówki, podobnie jak Ireny, wykonał szczeciński architekt Wojciech Bal.

(bar)6 września 2005 r.

Wyróżnienie za „Hopferówkę”

Potrafią remontować

Pensjonat „Hopferówka” otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja roku 2004″.

Konkurs ten miał na celu wyłonienie najlepszych, najciekawszych, nowatorskich i najbardziej funkcjonalnych budynków powstałych w poprzednim roku w Polsce. Liczyły się w nim nie tylko rozwiązania techniczne, ale estetyka wykonania i ogólne wrażenie.

„Hopferówkę” oceniano w kategorii „Obiekty i hotelarstwo turystyczne”. Otrzymała wyróżnienie m.in. „za dbałość o przywrócenie pierwotnej urody budynku z zachowaniem historycznego detalu architektonicznego”.

„Hopferówka” to niespełna stuletnia willa, naprzeciwko zakładu lecznictwa uzdrowiskowego „Gryf’. W latach 60 i 70 mieszkali tu pracownicy uzdrowiska, m.in. nieżyjący już Jerzy Hopfer, główny ekonomista tej firmy. Mieściło się tu również przedszkole i biblioteka.

Przez kilkanaście ostatnich lat budynek popadł w całkowitą ruinę. Od uzdrowiska kupił go w końcu Jerzy Chodubski, właściciel firmy Soncas. Wyremontował willę, dobudował utrzymaną w tym samym stylu kawiarnię i założył niewielki pensjonat na 33 miejsca. Znakomitą większość gości stanowią Niemcy.

Warto przypomnieć, że w ub. roku dwie inne inwestycje z Połczyna zdobyły uznanie jurorów konkursu „Modernizacja roku”. Byt to remont sanatorium „Irena” należącego do Uzdrowiska Połczyn SA oraz modernizacja połczyńskiej starówki przeprowadzona przez samorząd gminny.

(geo)7 czerwca 2005 r.

Cztery propozycje z Zachodniopomorskiego

Najlepsza modernizacja roku

OŚRODEK Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Polonez” w Dąbkach, willa „Hopferówka” w Połczynie Zdroju, aula Zespołu Szkół nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Wałczu – to budynki z naszego regionu, które zostały zgłoszone do IX Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2004″.

LAUREATÓW tegorocznego plebiscytu poznamy prawdopodobnie we wrześniu podczas uroczystej gali w Warszawie. Jakie budynki mają szansę otrzymać nagrodę? Przede wszystkim funkcjonalne, zmodernizowane według nowatorskich pomysłów i z zastosowaniem nowoczesnej techniki. Liczy się też dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego, czy też jakość wykonawstwa oraz wysokie efekty ekologiczne.

– Do konkursu mogły być zgłaszane budynki mieszkalne, hotelarsko-turystyczne, przemysłowe i inżynieryjne, użyteczności publicznej, szkolnictwa, kultury, sportu, zdrowia i rekreacji, związane z ochroną środowiska, zabytkowe, elewacje i termorenowacje, najciekawsze modernizacje i adaptacje wnętrz oraz rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych. Nagrody przyznawane są inwestorom, projektantom i wykonawcom. Sam plebiscyt to doskonała okazja do promocji gmin i regionów. W 2004 roku do konkursu zgłoszono 336 obiektów z całej Polski. Honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP.

(raj)


Wybudowana w 1926 roku willa Hopferówka w Połczynie Zdroju została niedawno rozbudowana i przebudowana.
Niebawem okaże się, czy zdobędzie tytuł modernizacji 2004 r.9-31 maja 2005 r.

SONCAS – sukces murowany

Początki Przedsiębiorstwa Wielobranżowego SONCAS sięgają 1991 r., kiedy firma rozpoczęła działalność jako spotka cywilna, zajmująca się handlem hurtowym oraz wykonawstwem robót budowlanych i remontowych. Po usamodzielnieniu się 3 lata później, przedsiębiorstwo nadal, jako jedną z form działalności wielobranżowej, zajmuje się wykonawstwem ogólnobudowlanym. Właścicielem SONCAS-u jest Jerzy Chodubski.

Firma przez 10 lat działalności, zaliczyła na poczet swoich sukcesów kilkanaście poważnych i trudnych zadań inwestycyjnych, do których należą m.ln.:

 • wykonanie fasady wejściowej z aluminium i szkła oraz remont i wystrój pomieszczeń w firmie „Pomerania Frucht” w Dziwogórze oraz hotelu „Polaniu” w Połczynie Zdroju
 • pełen zakres robót remontowych i wykończeniowych, łącznie z instalacjami CO i wod.-kan., w budynku adaptowanym na Centrum Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Sanatorium „Irena” w Połczynie Zdroju; modernizacja realizowana była z pomocą PFRON oraz pod patronatem Jolanty Kwaśniewskiej, która osobiście dokonała otwarcia oddanego do użytku obiektu
 • montaż nietypowej stolarki okiennej w zabytkowym obiekcie pijalni wód mineralnych w Szczawnic
 • wykończenie basenu kąpielowo-rehabilitacyjnego z pełnym zapleczem technicznym, przystosowanym dla osób niepełnosprawnych oraz małą architekturą i częścią rekreacyjno-wypoczynkową w szpitalu uzdrowiskowym „Gryf” w Połczynie Zdroju, wraz z doprowadzeniem wody i wykonaniem stacji jej uzdatniania
 • montaż wysokiej klasy stolarki drzwiowej i okiennej w adaptowanym na ośrodek wypoczynkowy XVII-wiecznym dworku w miejscowości Karnity koło Ostródy
 • remont generalny i prace wykończeniowe w leśniczówce Bronówko koło Bierzwnicy oraz w leśniczówce w Pąkowie, należącej do Nadleśnictwa Świdwin
 • remont i renowacja obiektów sakralnych w Łęgach i Toporzyku
 • modernizacja strażnic Państwowej Straży Pożarnej w Miastku i Bytowie
 • adaptacja pomieszczeń pod potrzeby oddziału rehabilitacji narządów ruchu oraz gabinetu intensywnej opieki medycznej w Szpitalu Uzdrowiskowym Borkowo w Połczynie Zdroju
 • gruntowna przebudowa biurowca po byłych Zakładach Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa w Połczynie Zdroju i przystosowaniu go do potrzeb Rejonowego Biura Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej; cały budynek przystosowano do potrzeb niepełnosprawnych
 • wybudowanie Zakładu Przyrodolecznictwa Centrum Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Sanatorium „Irena” w Połczynie Zdroju; roboty obejmowały adaptację wraz z nadbudową w systemie YTONG starej części obiektu oraz dobudowanie nowej części, całkowite wykończenie oraz wyposażenie obiektu w niezbędny sprzęt i meble z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych
 • kompleksowa modernizacja części hotelowej z umeblowaniem i dostosowanie jej do standardów europejskich w Zakładzie Lecznictwa Uzdrowiskowego „Borkowo” w Połczynie Zdroju
 • remont kapitalny z rozbudową, wyposażeniem i umeblowaniem zabytkowej willi „Hopferówka”, adaptowanej na pensjonat
 • wyposażenie w sprzęt audio-video oraz umeblowanie pensjonatu „Czarna Perła” w Mrągowie, ZŁU „Polonia” w Kudowie Zdroju oraz ZŁU „Jan Kazimierz” w Dusznikach Zdroju
 • remont części Zakładu Przyrodoleczniczego „Wielka Pienlawa” w Polanicy Zdroju.

Zrealizowanie wszystkich inwestycji stało się możliwe dzięki stosowaniu sprzętu i narzędzi najnowszej generacji. Prace elewacyjne wykonywane są z rusztowań aluminiowych typu KOMBI SL-100 firmy PLETAC, z pełnym zabezpieczeniem strefy zewnętrznej. Prace rozbiórkowe natomiast Soncas wykonuje z zastosowaniem zsypów do gruzu Yulkanite. Firma specjalizuje się również w wykonywaniu tynków gipsowych agregatami tynkarskimi firmy Bauknecht przy użyciu mieszanek tynkarskich firm, takich jak: Knauf, Rigips i GóraĽdĽe Mix. Przedsiębiorstwo posiada wysokiej klasy sprzęt do prac wyburzeniowych firm Bosch i Hilti. Dysponuje także narzędziami do zamrażania instalacji wodnej przy wykonywaniu remontów sieci bez jej wyłączania.

Firma posiada własny transport, pozwalający na płynne prowadzenie zaopatrzenia. Poza tym SONCAS zatrudnia najwyższej klasy specjalistów, którzy doskonale znają nowoczesne technologie: RIGIPS, CERESIT, DRYVIT, HARWEL PVC itp.

Doskonałą realizację projektów przez specjalistów z SONCAS doceniła kapituła konkursu „Modernizacja Roku” w 2003 roku, przyznając firmie ten tytuł za modernizację starej bazy zabiegowej przy Sanatorium „Irena” w Połczynie Zdroju (w kategorii budynków lecznictwa i użyteczności publicznej). W uzasadnieniu werdyktu podano wysoką jakość i estetykę wykonanych robót, które plasują bazę zabiegową Sanatorium „Irena” na pierwszym miejscu w Polsce wśród obiektów tego typu.
W 2004 r. SONCAS odebrał wyróżnienie w organizowanym przez firmę Bosch corocznym konkursie „Platynowe Wiertło”, zdobywając laur w kategorii modernizacje, za willę „Hopferówka”. Ta sama inwestycja znalazła uznanie Naczelnej Organizacji Technicznej w Koszalinie i została nagrodzona statuetką i dyplomem.

Firma SONCAS osiągnęła sukcesy także w sporcie. Załoga jachtu „Pol-77 Jachting Soncas” w składzie:
Jerzy Chodubski, Łukasz Wosiński i Piotr Tarnacki – sternik, w ubiegłym roku w Belgii zdobyta mistrzostwo świata w klasie micro. Ekipa połczyńskich żeglarzy zdominowała rywalizację w swojej klasie, wygrywając sześć z dziewięciu rozegranych wyścigów. W tym roku załodze jachtu „Pol-77 Jachting Soncas” również udało się już osiągnąć sukces. W niemieckim Amecke zwyciężyła regaty klasy micro zaliczane do Pucharu Europy. Kolejnymi zawodami, w których wystąpi, będą Mistrzostwa Francji w Strasbourgu. Dobre miejsce pozwoli zdobyć cenne punkty do klasyfikacji Pucharu Europy.

oprac. MP